Jak zdać maturę z chemii na 80%? Poznaj moje metody

Każdy z nas marzy o wysokim procencie na maturze. Egzaminy z chemii i biologii potrafią spędzać sen z powiek, a materiał wydaje się nie kończyć. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym nauka będzie o wiele łatwiejsza i skuteczniejsza. Obojętnie czy dopiero zaczynasz przygodę z chemią rozszerzoną, czy jesteś już w trzeciej klasie, warto wiedzieć, jak przygotować się do matury. Wskazówki w tym artykule przydadzą się zarówno tym, którzy korzystają z pomocy korepetytora, jak i tym, którzy przygotowują się samodzielnie.

Czy matura z chemii jest trudna?

Matura z chemii jest jedną z najtrudniejszych do napisania. Podstawa programowa obejmuje obszerny materiał, który w formie nie zawsze oczywistych zadań jest sprawdzany podczas 180 minut egzaminu pisemnego. Weźmy pod uwagę jednak, że rywalizujemy tutaj nie tyle z samym egzaminem, co z innymi maturzystami. Wyższa trudność matury przekłada się na niższą średnią punktów uzyskanych przez wszystkich uczniów w Polsce. Trudność jest względna, zatem należy skupić się na jak najlepszym opanowaniu materiału w zgodzie ze swoimi możliwościami i oczekiwaniami. Przygotowanie do matury warto więc rozpocząć od rozplanowania strategii nauki, co na pewno zwiększy szanse na dostanie się na wymarzone studia.

Co muszę opanować, żeby zdać maturę z chemii na 80%?

Procenty nie są stałym wyznacznikiem wyniku na maturze. W różnych latach średnie wyników procentowych są inne, a co za tym idzie, zmieniają się także progi punktowe na studia. Żeby najlepiej ocenić, jak wysoki procent się osiągnęło, należy patrzeć także na skale centylowe wyników. Nie wiesz, co to oznacza? Jest to skala, która pokazuje nam jaki procent maturzystów osiągnęło taki sam lub niższy wynik od nas z wybranego przedmiotu.

Zazwyczaj przekroczenie progu 90 centyli pozwoli nam na dostanie się na każdy kierunek studiów. W ostatnich latach 90 centylom na maturze z chemii odpowiadały wyniki w przedziale 75-80%. Nie osiągnie się jednak tak wysokiego wyniku bez systematycznej nauki. Niezbędnym jest zdobywanie na bieżąco podręcznikowej wiedzy i rozwiązywanie zadań, najlepiej z oficjalnych arkuszy maturalnych. Sam egzamin składa się z zarówno teorii jak i obliczeń. Ważnym jest, aby obie te części traktować z równą uwagą. Dobrze wykonane zadania obliczeniowe mogą dać nam przewagę punktową, lecz bez przygotowania teoretycznego nie zdobędziemy znacznej większości punktów.

Rzeczy, które warto przyswoić przygotowując się do matury rozszerzonej z chemii

Ucząc się materiału po raz pierwszy, dobrym sposobem jest podzielenie zagadnień na działy i skupienie się na mniejszych porcjach wiedzy. Musimy przede wszystkim mieć dobry ogląd na to, co dokładnie powinniśmy umieć, aby móc monitorować swój postęp. Nie bójmy się zadawać sobie samemu trudnych pytań związanych z zagadnieniami, który przyswajamy. Nasza pamięć funkcjonuje najlepiej, jeżeli daną informację przetworzymy z różnych perspektyw, w różnych kontekstach. Jeżeli coś wydaje się niejasne, nie należy tego odkładać, a po prostu doczytać i zobaczyć w czym leży problem. Jeżeli jednak poczujemy, że potrzeba nam kogoś, kto nam pomoże, warto znaleźć odpowiedniego korepetytora z chemii. Kiedy już oswoimy się z całą objętością materiału, warto jeszcze raz sięgnąć po zbiory zadań oraz repetytorium. Pomoże to nam w ostatnim etapie przygotowań – nabraniu płynności w mieszaniu tematów z różnych działów.

Na które studia wymagana jest matura z chemii?

Napisanie egzaminu maturalnego z chemii jest wymagane na większości kierunków wydziałów chemicznych. Wysoki wynik na egzaminie będzie także niezbędny dla osób chcących dostać się na medycynę czy farmację. Na wydziałach nauk biologicznych znajomość chemii na poziomie rozszerzonym, mimo iż nie jest zazwyczaj wymogiem, może dać nam dużo punktów rekrutacyjnych i ułatwić późniejsze studiowanie. Większość kierunków przyrodniczych wymaga od przyszłych studentów przedłożenia wyników z biologii i/lub chemii. Jest to przedmiot, który naprawdę jest wart nauki!

Similar Posts